Kask jeździecki

Pic 1

kask-jezdziecki.pl

Jeździectwo jest bezpiecznym i mało urazowym sportem - pod warunkiem przestrzegania oraz stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na koniu.

Jednym z niezbędnych i podstawowych elementów ubioru jeźdźca jest kask!reklama


Kask jeździecki

Kask do jazdy konnej

Kask jeździecki jest częścią ubioru jeźdźców. Zapewnia ochronę głowy przed bezpośrednimi urazami oraz ogranicza ryzyko wstrząśnienia mózgu podczas upadku z konia. Daszek ochrania przed oślepiającymi promieniami światła oraz częściowo chroni oczy w trakcie upadku. Dodatkowo kask zapewnia ochronę potylicy.

Najwięcej wypadków w jeździectwie jest z udziałem nowych jeźdźców rekreacyjnych, którzy nie zdążyli poznać zasad bezpiecznej współpracy z koniem. Dlatego bardzo ważne jest ograniczenie ryzyka urazu i stosowanie certyfikowanego kasku jeździeckiego oraz kamizelki ochronnej. Kaski z certyfikatem są wymagane podczas każdych zawodów konnych, w szczególności podczas zawodów skokowych czy bardzo trudnych zawodów WKKW.

Wzornictwo

Kask do jazdy konnej składa się z twardej skorupy absorbującej siłę uderzenia, welurowego materiału okrywającego skorupę oraz miękkiego materiału wyściełającego w środku dla zapewnienia odpowiedniego komfortu.
Ponadto kask posiada odpowiednie wywietrzniki odpowiedzialne za wentylację podczas wytężonej pracy oraz upalnych dni.

Kask jeździecki jest odpowiednio zaprojektowany wyłącznie do jazdy konnej, i nie nadaje się do uprawiania innych sportów. Kask jeździecki różni się od kasków rowerowych, motocyklowych, snowbordowych w związku z tym inne kaski nie nadają się do jazdy konnej.
Kask jeździecki zakrywa o wiele większa powierzchnię głowy niż kask rowerowy, bardzo często posiada również ochronę na potylicę, której nie posiadają inne rodzaje kasków.

Stosowanie

Niektórzy z jeźdźców są nastawieni sceptycznie do kasków, czują iż są one niewygodne, gorące i nieatrakcyjne przez co nie chcą ich nosić podczas jazdy na koniu. Wskazują na jokejki, kapelusze kowbojskie jako idealne nakrycie głowy i dużo bardziej atrakcyjne. Niestety żadne z tych nakryć głowy nie oferuje nawet w minimalnym stopniu ochrony głowy podczas upadku.

Standardy bezpieczeństwa

Każdy kask jeździecki powinien posiadać odpowiednią normę bezpieczeństwa. W przypadku kasków jeździeckich jest to EN 1384 wymagana w Unii Europejskiej

EUROPEJSKA NORMA BEZPIECZEŃSTWA - EN 1384 (Helmets for Equestrian Activities) and EN 14572 (High Performance Helmets for Equestrian Activities). Normy te opublikowane są w Centrum Norm Europejskich w Brukseli i stosowane na terenie Unii Europejskiej. Zdarza się również, że oznaczenie normy jest poprzedzane prefiksem który oznacza, iż norma jest akceptowana przez krajowe standardy danego kraju i tak np. dla Niemiec będzie to DIN a dla Wielkiej Brytanii BS.

STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI - najbardziej popularną normą bezpieczeństwa jest ASTM F1163, oraz stosowane od 2004 roku ASTM F1163-04a (2004)opublikowana przez ASTM International.