Rodzaje kasków jeździecki | Kaski jeździeckie modele

Rodzaje kasków jeździeckich

NIEREGULOWANE/ REGULOWANE
W przeszłości większość kasków nie posiadała regulacji i nie było możliwości dopasowania obowdu kasku do rozmiaru głowy. Kask można było kupić z określoną wielkością przez co bardzo ograniczał możliwości założenia np. kominiarki zimą. Przy dłuższym użytkowaniu wewnętrzna warstwa kasku rozpychała się przez co kask bardzo często stawał się luźny. Wówczas jedynym rozwiązaniem był zakup nowego kasku.
Obecnie kaski posiadają regulację i można ją zmieniać w podanym zakresie np.: 52-56 cm, 54-58 cm , 56-61 cm. Dzięki regulacji kask można o wiele lepiej dopasować do użytkownika, ewentualnie z łatwością można pod kask włożyć kominiarkę zimą.

KLASYCZNE KASKO-TOCZKI / NOWOCZESNE KASKI
Klasyczne toczki jeździeckie cechowały się dużą wagą oraz niską oddychalnością i przewiewem, nie do końca sprawdzały sie jako nakrycie głowy jeździeckiej. Toczki trakowane były bardziej reprezentacyjnie niż jako ochrona dla głowy jeźdźca.
Nowoczesne kaski jeździeckie są wysoce bezpieczne, lekkie oraz dobrze wentylowane. Dzięki wszystkim tym cechom jeźdźcy chętnie je noszą a kaski spełniają swoją podostawową rolę (ochrona głowy) oraz dodają szyku.

WELUROWE / PLASTIKOWE
Welurowe - wierzchnia skorupa kasku obszyta jest zamszowym materiałem (welurem). Złej jakości materiał jest mało praktyczny i trudny w utrzymaniu czystości. Należy bardzo dbać aby zakładać pokrowiec na kask po każdej jeździe aby nie czepiał się do materiału kurz czy brud, który potem ciężko usunąć.
Plastikowe - wierzchnia skorupa wykonana jest z tworzywa. Na tańszych towrzywach często mogą być widoczne zabrudzenia od tłustych/nakremowanych dłoni. Łatwo można je usunąć zwykłą wilgotną szmatką. Na droższych kaskach wykonanych z lepszych tworzych trudno pozostawić jakiekolwiek ślady zabrudzeń.