Kask jeździecki |Dziecięcy | Młodzieżowy

Młodzieżowy kask jeździecki

Dobrze dopasowany dziecięcy kask jeździecki powinien po założeniu stabilnie ułożyć się na głowie. Po wyregulowaniu obowdu i zapięciu pasków podbródkowych skorupa jak i paski powinny przylegać - no powinno być zbędnego luzu.

Kaski dziecięce zazwyczaj posiadają mniejszą i płytszą skorupę niż kaski dla dorosłych. Tak jak kaski dla dorosłych powinny posiadać regulację obwodu, pasków podbrówkowych, odpowiednią wentylację i niską wagę.

Ważne aby dziecęcy kask jeździecki nie był kupowany za duży "na zaś". Zakup zbyt dużego kasku skutkuje obniżeniem komfortu jazdy a przede wszystkim obniżeniem poziomu bezpieczeństwa jaki oferuje kask młodemu adeptowi jeździectwa. Głowa dziecka nie rośnie w błyskawicznym tempie, dlatego zakup dobrze dopasowanego kasku z regulacją posłuży przez dłuży okres czasu.

Jak wybrać odpowiedni kask jeździecki dla dziecka:
1 - zmierz obwód głowy dziecka
2 - wybierz regulowany kask jeździecki i odpowiedni przedział regulacji.
Najczęściej spotykane przedziały (mogą być również inne):
Rozmiar XS/S obwód głowy 50-54 cm
Rozmiar S/M obwód głowy 52-56 cm
Rozmiar M/L obwód głowy 54-58 cm
3 - zamów kask online lub udaj się do specjalistycznego sklepu jeździeckiego
4 - przymierz kask i sprawdzić czy: stabilnie trzyma się na głowie (ale nie uciska), nie opada na oczy ani na potylicę, czy przy delikatnym potrząsaniu nie przesówa się.

Niezbędne jest aby kask spełniał wymagane prawem normy bezpieczeństwa
- stara ale nadal dopuszczona do sprzedaży i użytkowania: EN 1384:2012
- nowa: VG1 01.040 2014-12

Nierzadko zdarza się, że obwód głowy młodego jeźdźca (8-12 lat) jest już wielkości dorosłego człowieka. Stąd kask przeznaczony dla juniora może być już zbyt ciasny. Skorupa takiego kasku będzie już zbyt wąska i nie odpowiednia. W takim przypadku należy wybrać kask przeznaczony dla dorosłych przy zachwaniu wytycznych powyżej.

Wybierając kask warto zwrócić uwagę na jakość materiałów z jakich jest on wykonany. Plastik/tworzywo powinien być odpowiednio gruby aby nie wyginał się .Wewnętrzna część kasku powinna mieć wkładki absorbujące pot oraz miękkie wypełnienie. Mechanizm regulacji powinien pracować płynnie i precyzyjnie.